Sieć wodociągowa Gminy Miasta Sopot zbudowana jest z 95 km sieci wodociągowej (rozdzielczej i magistranej) oraz z 3 054 przyłączy do budynków i innych obiektów. Zbudowana jest w układzie pierścieniowym, dzięki czemu charakteryzuje się stosunkowo dużą niezawodnością w zakresie dostaw wody do odbiorców.
W związku z topografią wysokościową miasto podzielone jest na 4 strefy zasilania:
- strefa ujęcia wody Brodwino
- strefa ujęcia Bitwy pod Płowcami
- strefa ujęcia drenażowego Nowe Sarnie Wzgórze (Przepompownia Wody przy Armii Krajowej)
- strefa ujęcia Nowe Sarnie Wzgórze
Nieodłącznym elementem systemu wodociągowego są dwa zbiorniki wyrównawczo-zapasowe (Piaskowa i Wzgórze Trzech Gracji), znajdujące się w najwyższych punktach stref.
W ramach realizacji Projektu Unijnego, dofinansowanego z Funduszu Spójności, wykonano monitoring sieci i urządzeń wraz z telemetrycznym przekazem danych do głównej dyspozytorni zlokalizowanej w nowo wybudowanej stacji uzdatniania wody Bitwy pod Płowcami, w której pełniony jest całodobowy dyżur pracowników obsługi. Pozwala to m.in. w bardzo krótkim czasie zlokalizować ewentualną awarię na sieci wodociągowej jak również zdalną zmianę strefy zasilającej, co poprawia w znacznym stopniu niezawodność dostawy wody mieszkańcom.
AQUA-Sopot Sp. z o. o. w sposób ciągły realizuje kompleksowy program poprawy jakości wody oraz sprawności ujęć i przewodów przesyłowych.
Infrastruktura wodociągowa służąca odbiorcom, w dużej części znajduje się pod ziemią, jednak dla oka widoczni jesteśmy poprzez:
- sopockie zdroje
- hydranty - służą do bezpośredniego poboru wody z sieci ulicznej np.: podczas pożaru
- piezometry - służą do pomiaru i obserwacji zwierciadła wody
- studnie głębinowe - służą do poboru wody z odpowiedniej warstwy wodonośnej
- budynki ujęć i obiektów wodociągowych